Dzwonki na łamach Gazety Kaliskiej

 

Gazeta Kaliska nr 138, 21 czerwca 1914

"-Elektryczna sygnalizacja ogniowa w Kaliszu
Dowiedzieliśmy się z wiarygodnego źródła, że w tych dniach władze zatwierdziły projekt urządzenia w Kaliszu sygnalizacji elektrycznej ogniowej, którą kosztem kilku tysięcy rubli ofiarował kaliskiej Straży ogniowej jej dożywotni prezes, Emil Repphan. instalację tej sygnalizacji wykona firma Siemens und Halske w osobie przedstawiciela inżyniera Stanisława Murzynowskiego, właściciela biura elektryczno-technicznego w Kaliszu.
Sygnalizacja elektryczna była dawnem marzeniem Zarządu naszej Straży ogniowej, istniejące bowiem dzwonki mało lub prawie wcale nie były słyszane w dzień w czacie ruchy kołowego, a przytem sygnalizacja nie była jednoczesna, tak, że gdy naprzykład na jednem przedmieściu ukończono alarm, na drugim takowy dopiero rozpoczynano. Wszystko to musiało się szkodliwie odbijać na niesieniu spiesznego ratunki przez Straż ogniową ochotniczą.
Obecnie dzięki nowej ofiarności Pana Repphana wieli ten brak został usunięty i spełniło się wreszcie marzenie Zarzadu Straży ogniowej w pamietnym roku jubileuszowym.
Za ponowny ten dar wspaniały nalezy się p. Emilowi Repphanowi wdzięczność nietylko od Straży ogniowej, ale i całej ludności Kalisza, który pierwszy w kraju, a nawet w Cesarstwie będzie miał elektryczną sygnalizację ogniową."


Gazeta Kaliska nr 146, 2 lipca 1914

"-W sprawie sygnalizacji pożarnej

Jak już donosiliśmy, dzięki szczodrej i wysoce obywatelskiej ofiarności honorowego prezesa Straży ogniowej kaliskiej, p. Emila Repphana, otrzymaliśmy nowy hojny dar na wprowadzenie w mieście elektrycznej sygnalizacji pożarnej.
Wobec dzisiejszego rozrostu naszego miasta i tak znacznej rozciągłości jego terytorium, w celu zapewnienia mu bardziej spiesznego i niemniej prawidłowego pogotowia ratunkowego w razie pożaru, zastosowanie podobnej, postępowej sygnalizacji jest obecnie rzeczą niezbędną i stanie się prawdziwem dobrodziejstwem dla miasta, a Straży na możność udoskonalenia swej działalności.
Ze względu jednak, że urządzenie elektrycznej sygnalizacji musi pociągnąć za sobą przeprowadzenie przez ulice miasta przewodników elektrycznych za pomocą odpowiednich kroksztynów przy domach lub na domach dając o tem do wiadomości ogółu, jesteśmy przekonani że Szanowni Obywatele miasta w uznaniu niewątpliwie istotnego pożytku, wypływającego z przeprowadzenia pojektu elektrycznej sygnalizacji, przyczynią się ze swej strony do urzeczywistnienia tego projektu i nie odmówią swego pozwolenia na umieszczanie na domach swoich skromnych swemi rozmiarami, lekkich i zręcznych kroksztynów, mających słyżyć za oparcie dla pomienionych przewodników, o co niniejszym Zarząd Straży zanosi do współobywateli serdeczną prośbe.
Zarząd Kaliskiej Ochotniczej Straży Ogniowej"

Gazeta Kaliska 15 lipca 1914

"-Sygnalizacja pożarnicza
Zawdzięczając hojnej ofierze E. Repphana, Kalisz posiądzie pierwszą w kraju sygnalizację elektryczną. Całkowitego urządzenia podjęło się towarzystwo akcyjne polskich zakładów elektronicznych "Siemens" przez swojego przedstawiciela p. St. Wysockiego z Łodzi. Sygnalizacja ta polegać będzie na tem, że jeden przewodnik opasze całe miasto, łącząc 20 sygnalizatorów, umieszczonych na ścianach domów. Przez zbicie szybki w sygnalizatorze i naciśnięcie guzika zaalarmowana będzie stacja odbiorcza w remizie strażackiej, przyczem sygnalizator określi podług swojego numeru, gdzie się pali. Naczelnik straży i gospodarz za pomocą mikrotelefonu bezpośrednio będą mogi się porozumieć jakich rozmiarów jest pożar i stosownie do tego zostanie zaalarmowane miasto za pomocą syren, umieszczonych na fabrykach pp.: Michela, Deutchamana, i Erstena. Stosownie do wielkości pożaru uruchomione będą jedna, dwie lub wszystkie syreny. Straż posiadać będzie 5 mikrotelefonów, które pozwolą z każdego sygnalizatora porozumieć się z remizą i wydać odpowiednie polecenia. Całkowicie ważne to urządzenie ma być skończone i oddane do użytku przed obchodem jubileuszu nowym straży kaliskiej; roboty rozpoczęto już wczoraj w kierunku Przedmieścia Stawiszyńskiego. Dodać należy jeszcze, że przewodnik biedz będzie po dachach domów, bez uzycia słupów."

Gazeta Kaliska, 22 lipca 1914

"-Sygnalizacja pożarowa
Instalacja sygnalizacji postępuje szybko naprzód i już prawie cale miasto opasane zostało przewodnikami. Główna stacja do odbierania alarmów już nadeszła na ręce inż. Murzyńskiego, można więc na pewno stwierdzić, że pierwszy alarm zwoła straż do obchodzenia 50-letniego jubileuszu swego istnienia."